Není šéf jako šéf

Co se týká nadřízených, zažila jsem dva krajní póly. Šéfovou, která mi z pracovního života udělala peklo a šéfa, který mi svou moudrostí otevřel svět nekonečných možností.

Tím ovšem nechci říct, že šéf muž je lepší než šéfová žena. Je to vždy o lidech!

Nekompetentní šéf

Peklo v práci jsem zažila paradoxně jako začínající monitor. Místo podpory, kterou jsem jako vyjukaný zelenáč potřebovala, jsem si denně “užívala” peskování, nevyžádané rady (třeba o nezbytnosti používání barevných tužek pro zápis poznámek), stopování času, kolik minut mi jaká činnost zabere, výsměch, když jsem si přišla pro radu a shazování před kolegy.

Pouhé pomyšlení na tuto práci mi působilo stres. Každé ráno jsem vstávala se strachem, co mě ten den zase čeká.

Není divu, že jsem v této práci dlouho nevydržela.

Nováček potřebuje silného, zkušeného a vyrovnaného mentora, který mu pomůže zvládnout počáteční nejistotu, aby postupně nabral sebevědomí. Nikoli člověka, který si na něm léčí své ego a mindráky.

Měla jsem to štěstí, že jsem na takového šéfa narazila zrovna v situaci, kdy jsem potřebovala pomoc největší, byť už jsem byla ostřílený profík.

Leader

Bylo to v době, kdy jsem spolu s dalšími kolegy nečekaně přišla o místo, protože bylo zrušeno. Nesla jsem to těžce, ve firmě jsem pracovala spoustu let a měla jsem svou práci i kolegy moc ráda. Byla jsem na dně, zhroutil se mi svět a nevěděla jsem, co dál.

Náš tehdejší šéf nás po celou dobu podporoval a držel nad vodou. Pravidelně se s námi scházel a hovořil o tom, jaké máme možnosti.

Lidsky se ho naše situace dotýkala, cítil s námi a snažil se ze všech sil pomoci. Uměl v tichosti naslouchat a zajímal se o to, jak vidíme svou budoucnost.

Vyzdvihnul naše silné stránky a v jakých činnostech vynikáme.

Postupně nám pomohl rozmotávat myšlenky a doporučil cesty, které by člověka ani nenapadly.

Každému z nás na rozloučenou napsal údernou referenci.

Dokázal, že mu na nás opravdu záleží.

Díky němu, jsem na následné pohovory nešla jako zkrachovalec, ale jako sebevědomý profesionál, který zná svou hodnotu.

Toto je podle mě vzor lídra, který dovolí svým lidem růst a rozvinout v sobě to nejlepší!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *