Naporcujte slona!

Představte si situaci. Na pozici Clinical Trial Managera jste chvíli a s vedením studie máte jen malé zkušenosti. A právě jste se to dozvěděli. Šéf vám přidělil přesně TU studii, které se všichni bojí a snaží se jí vyhnout. Nezapomněl dodat, že na výsledku této studie závisí budoucnost firmy! 🤯 

To vám optimismu opravdu nepřidalo… 

Hlavou se vám honí otázky typu: 

  • co když to zkazím?
  • co když nebudu to stíhat?
  • co když na něco zapomenu? 

Všechny zklamu, ztrapním se a nakonec mě vyhodí! 

V takové situaci je třeba zachovat klid. Nevzdávat to a neutíkat od toho. Tato reakce je normální. Strach z názoru druhých lidí je v nás hluboce zakořeněný.

Proto pokud před sebou máte náročný úkol, který se jako celek zdá být nedosažitelný, pomůže vám jednoduchá věc. Rozporcovat si ho na jednotlivé menší cíle. Dílky, ze kterých sestavíte jakkoli náročnou studii.

Na tyto dílčí úkoly se pak soustřeďte a jejich splnění si odškrtávejte. Na papíře i v hlavě. Nenechte se rozptylovat tím, že cíl je ještě daleko. Jen tak si totiž udržíte fokus a drive. 

Každá splněná položka na vašem seznamu vám psychicky velmi pomůže. A to díky tomu, že se vyplaví dopamin, kterému se ne nadarmo říká reward hormon. Je to takové poplácání po rameni, že jsme daný úkol zvládli a posunuli se zase o krok dál.

Znám to dobře z vlastní zkušenosti.. 

Před lety jsem dostala kvedení studii, kde se počty pacientů jen v Česku počítali v tisících. Nikdy předtím jsem takovou studii nevedla a i indikace pro mě v tu dobu byla neznámá. Moje první reakce byla – ježíšmarjá, to nikdy nemůžu zvládnout! 

Když jsem se ale uklidnila, začala jsem to vnímat jako výzvu. Sedla jsem si a sepsala úplně vše, co bude potřeba připravit. Najednou se to přestalo zdát jako neřešitelný úkol. Jela jsem pak jednu položku na seznamu za druhou. Velice mi to pomohlo a i když se na cestě vyskytly zádrhele, se svým úžasným týmem jsme tuto studii dovedli úspěšně do cíle.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *