Jeden je v terénu, druhý v kanceláři.
Jeden jedná s lékaři, druhý se studijnim managementem.
Jeden se probírá dokumenty, druhý tabulkami.
Jeden plánuje, druhý koná.
Oba mají ale stejný cíl – dovést každou studii s novým lékem úspěšně do cíle!
Může se zdát, že projektový manažer je tam jaksi navíc, má teplé místečko a vše oddře monitor.
No, není to tak.
Ač monitorskou dřinu nijak nezpochybňuji a naopak velmi obdivuji, tak i projekťák má v klinickém hodnocení své důležité a nezastupitelné místo.
Sama jsem jím byla 15 let. Vyzkoušela jsem si vedení malých i obrovských týmů. Rychlých i nekonečně dlouhých studií. Hodně jsem se toho za tu dobu naučila. Především nedělat ze sebe mistra světa, který všechno zvládne sám. Důvěřovat schopnostem monitora a s klidem delegovat úkoly, které zvládne lépe než já. Také analyzovat chyby a poučit se z nich. Uvědomit si své silné stránky a zaměřit se na jejich rozvoj.
Jaká je tedy role projektového manažera v klinickém hodnocení?
Projektový manažer je jako drak.
Sleduje studii z výšky, vidí CESTU, po které vede tým k vytyčenému cíli. Na cestě odklízí překážky, hledá nejlepší terén, chrání tým před bouřemi.
Jasně týmu definuje CÍLE studie (počty center, pacientů, jednotlivé deadliny) a neustále kontroluje vývoj. Zasahuje, když to někde dře.
Určuje STRATEGII, jakou se cílů dosáhne. Každé centrum je jiné, má jiné možnosti, zkušenosti, personál, vybavení. Tomu musí přizpůsobit plánování.
Sleduje TRENDY odchylek od protokolu, analyzuje, vymýšlí úderné akční plány.
STABILIZUJE základnu. Motivuje, roztleskává, povzbuzuje, naslouchá. Je motorem, který tým pohání i přes překážky dál. Jeho tým ví, že se na něj může vždy spolehnout a má v něm oporu.
Efektivně DELEGUJE jednotlivé úkoly mezi členy týmu. Když vidí, že má jeden naloženo moc, ubere mu. Větší samostatnost očekává od senior monitora. Juniorovi naopak pomáhá se zorientovat a trpělivě se mu věnuje.
OBHAJUJE výkon svého týmu u zahraničního studijního managementu. A jsou to někdy diskuze velmi náročné a nepříjemné. Takový projekťák se u nejedné telekonference se studijním manažerem pěkně zapotí.
Role projektového manažera v klinickém hodnocení je velmi pestrá a člověk se při ní hodně naučí a posune.
A i když to není vždy růžové a někdy to jde hodně na dřeň, rozhodně stojí za to o ni usilovat a to nejen kvůli vyššímu platu!
Je odrazovým můstkem za další kariérou, třeba na globálního studijního manažera v zahraničí, na line manažera monitorů, ale klidně i na vedoucí role v klinickém oddělení.
A projektové vedení lze pak s výhodou využít i v soukromém životě. Hlavně v delegování domácích prací vidím za tu dobu značný posun (pro mě) pozitivním směrem! Kdo u vás příště vynese odpadky?
#CRA #projektak #klinickahodnoceni #klubmonitorek #kazdazkusenostdobra