FOMO & FOPO – znáte se?

💥 Fear Of Missing Out – FOMO

Je strach z toho, že:

  • něco propásneme
  • o něco přijdeme
  • nebudeme vědět vše

Co si pamatuji, měla jsem FOMO už v dětství. Intenzivně na mě padal, když jsem nemohla na nějakou akci, protože mi to rodiče zatrhli nebo jsem byla zrovna nemocná. Stále mě provázel strach, že když vše nestihnu, budu pozadu a nebudu dokonalá. Později se přidal frustrující pocit, že nestíhám číst všechny seberozvojové bestsellery, poslouchat všechny podcasty či důležité přednášky. Vzrůstal tím, jak se mi kupily nepřečtené knihy na stole.

Abych se z FOMO nezbláznila, tak jsem udělala jednu zásadní věc. Sepsala jsem si, co je pro mě nejdůležitější. V čem se chci zdokonalit a čím se chci do hloubky opravdu zabývat. A na to se soustředím. Odškrtávám si jednu položku za druhou a to je mi dostatečným důkazem, že mi nic neuniká.

💥 Fear Of Other People Opinion – FOPO

Je strach z toho, co si o mě ostatní pomyslí!

Nesmím selhat, nesmím se ztrapnit, musím být dokonalá! Tento pocit je v nás hluboko vrytý, protože v minulosti znamenalo selhání a vyloučení ze společnosti jistou smrt. Bohužel přetrvává dodnes, i když nám nic podobného nehrozí. S FOPO jsem se naučila vypořádavat tak, že si vždy položím tyto otázky:

  1. Co nejhoršího se mi může stát?
  2. Co můžu udělat pro to, aby se to nestalo?
  3. Jak se vyrovnám s tím nejhorším, co se mi může stát?

A je klid. 😊 Jaký je váš recept?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *