Být či nebýt monitor?

Zamyslete se dobře nad touto otázkou, než odpovíte na lákavý inzerát nabízející pozici Clinical Research Associate.

Proč?

Tato práce není pro každého. Zvládne ji sice žena i muž. Principy správné klinické praxe se naučí také každý. Monitoring ale vyžaduje zoceleného jedince! Zde je 7 vlastností, bez kterých se při monitoringu neobejdete:

1. Empatie

Studijní týmy na centrech jsou pod stálým tlakem. Monitoři ze všech studií je bombardují požadavky a k tomu musí zvládat běžný provoz na oddělení.

Monitor, který se umí vcítit do jejich situace, vyslechne, vyjádří pochopení, pochválí a nabídne pomoc, má úplně jinou pozici než ten, který jen úkoluje a peskuje.

2. Trpělivost

Souvisí s předchozím bodem. Centra mají na starost více studií najednou a udržet v paměti všechny informace, je nadlidský úkol. Monitor tak stejné věci během studie opakuje několikrát.

Dokola také zažívá podobné situace – zapomenutá hesla, neobjednané laboratorní kity nebo léky, chyby v zápisech, atd. Je pravou rukou studijního týmu, který se na něj radostně a často obrací o radu.

3. Pečlivost

Monitoring znamená přehrabování se v nepřeberném množství pacientských záznamů a v šanonech plných dokumentů. Nic se nesmí ztratit, zaměnit, nebo přehlédnout.

Systematičnost a preciznost jsou tak základní monitorské rysy.

4. Odhodlání se stále učit

Monitor se ustavičně něčemu novému učí. Změny legislativy, nové druhy léčby, aktualizované postupy, jsou v tomto oboru na denním pořádku. Stačí chvilku povolit pozornost a člověk je mimo obraz.

K tomu časté předávání studií, což vždy znamená naučit se nový protokol, informace o produktu a indikaci.

5. Odvaha

Monitor se ve své praxi nejednou setká s auditem nebo inspekcí. Je to značně stresující záležitost, kdy auditor pátrá po sebemenším pochybení. Pokud nějaké najde, vždy to padá na monitorovu hlavu. Čelit takové nepříjemné situaci odvahu rozhodně vyžaduje.

6. Pokora

Jednání s lékařskými kapacitami a experty v oboru je zajímavou zkouškou ega. Přiznat se k tomu, že dané terapeutické oblasti příliš nerozumím, není snadné. Lež je však velmi rychle odhalena. Proto je lepší být pokorný a jít hned na začátku s pravdou ven.

Tento bod jsem si vypůjčila z našeho rozhovoru s Janou Vaškovou.

7. Tah na branku

Nejdůležitějším a zároveň nejtěžším úkolem monitora je dovést studii včas do cíle. K tomu patří každodenní komunikace s centry a to v jakoukoliv denní dobu. Po celou dobu studie nesmí povolit v nasazeném tempu, jinak se mu studie totálně rozpadne.

Cítíte-li rezervy ve většině z výše uvedeného, nebudete v roli monitora dlouhodobě spokojeni.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *