8 typů, které vám odstartují kariéru

Jste-li monitorkou klinických hodnocení již nějaký ten pátek, co vám brání zažádat o pozici projektové manažerky?

Jsou to myšlenky typu:

 • na to neumím dost dobře anglicky?
 • na to nemám dost zkušeností?
 • jsem žena, povyšují se jen muži?
 • nevyznám se ve všech těch tabulkách, grafech a systémech?
 • bojím se říct nahlas svůj názor, abych se neztrapnila,?
 • vedení projektu (studie) je příliš velká zodpovědnost?
 • budu moc vidět?
 • a tak dále…

STOP!

Nejprve se ohlédněte za tím, co už máte za sebou:

 • úspěšně vystudovanou vysoká škola!
 • tuny nastudovaných materiálů ke každé přidělené studii (mimochodem vše v angličtině)!
 • stovky hodin strávených na cestách v různých (hrůzných) podmínkách a provozu!
 • náročná vyjednávání s ještě náročnějšími zkoušejícími!
 • vymluvené hlasivky při několikahodinovém monologu při iniciační návštěvě a před nastoupeným početným personálem na centru!
 • desítky zvládnutých deadline a cílů!
 • vyčerpávající přípravy center na audity, inspekce, kontroly!
 • a tak dále…

Pokud to myslíte s vaším kariérním postupem vážně, zkuste se zaměřit na tyto oblasti:

Angličtina

Pokud v angličtině přečtete cokoli a na e-mail v pohodě odpovíte, avšak máte strach z angličtiny mluvené – pak si vyčleňte pár minut času každý den a poslouchejte audioknihy, filmy, podcasty či rozhovory v angličtině a brzy uvidíte, jak budete najednou bez problému rozumět. 

Mluvené slovo lze pak trénovat tím, že si nasimulujete třeba telekonferenci v angličtině. Představte si, že jste projektová manažerka a mluvíte se studijním manažerem, se kterým vedete rozhovor o centrech ve vašich studiích, jaká je tam situace s náborem, kolik otevřených issues, proč centra nezadávají data včas atd. 

Mluvte (anglicky) za obě strany. A nešetřete se! 😀

Nebo se domluvte s kamarádkou, která umí dobře anglicky a zkuste si to ve dvojici. Bavte o jakémkoli tématu, které vás zajímá a určitě si to obě užijete. 🙂

Práce se strachem

Otužujte se psychicky, vyhledávejte situace, kterých se bojíte a jděte do nich. Pokud se bojíte mluvit před lidmi, jděte mluvit před lidi, bojíte-li se říct svůj názor, řekněte svůj názor. Trénujte svou odolnost! Protože jen ten, kdo překoná svůj strach, se někam dostane!

Vaše silné stránky

Zamyslete se nad tím, v čem vynikáte, co vám jde a v čem jste výjimečná. Zvědomte si a rozvíjejte své silné stránky a na ty se pak v zaměstnání zaměřte.

Jste-li technický typ, vymyslete nějakou vychytávku či zlepšovák v podobě tabulky, grafu, dokumentu, aplikace a prezentujte to pak svému nadřízenému. Zcela jistě zabodujete a zapíšete se do podvědomí nadřízených, až se budou rozhlížet, komu manažerskou pozici nabídnout.

Novinky v oboru

Buďte v obraze a sledujte novinky v klinickém výzkumu!

Na Linkedin můžete sledovat farmaceutické firmy a instituce, které denně sdílí různé zajímavosti. Vy se pak můžete svými znalostmi blýsknout před šéfem nebo kolegy třeba na nějakém meetingu při small talku. Uvidíte, jak si skokově zvýšíte svůj kredit a zviditelníte (odlišíte) se.

Držte krok s dobou

Naše doba je strašně rychlá. Co je moderního dnes, je zítra už zastaralé. Proto, se neustále vzdělávejte, používejte moderní technologie, aplikace a vychytávky. 

Neusněte na vavřínech, vysokoškolským diplomem to nekončí! Vzdělávání a seberozvoj je celoživotní cesta.

Vzdělávejte se i mimo váš obor, protože nikdy nevíte, kdy se vám to bude hodit. Rozšiřujte si neustále své obzory, účastněte se webinářů, školení, konferencí.

Buďte vidět a slyšet 

Zkuste na poradách neusínat a nenudit se, ale aktivně se zapojuje do diskuzí, přicházejte s nápady, brainstormujte, nebojte se nesouhlasit s většinou, naučte se argumentovat a stát si za svým názorem.

A buďte vidět i mimo zaměstnání! Vytvořte si úderný profil na profesních portálech, především na Linkedin a sdílejte zde pravidelně příspěvky, které vaše budoucí zaměstnavatele a personalisty přesvědčí o vašich kvalitách a kompetenci.

Aktivita

V práci se účastněte dobrovolných aktivit nad rámec vašich povinností. Zviditelníte se a něčemu novému se přiučíte. Poznáte také nové kolegy, což je vždy výhoda, protože se na ně v budoucnu můžete obrátit.

Nástroje k projektovému řízení

Naučte se projektovému řízení a seznamte se s nástroji, které se při vedení projektu používají, i když je na své současné pozici nepoužíváte

Aspirujete-li na pozici projektové manažerky, budete je potřebovat a jejich znalost vám přidá bonusové body při výběrovém řízení.

A jak je to s tou ženou a manažerskou pozici? 🙂

Práce v klinickém hodnocení je specifická v tom, že jí dělají většinou ženy. Práce monitorky je závislá na pečlivosti, trpělivosti, spolehlivosti, komunikativnosti a asertivitě a to jsou především ženské vlastnosti. Jistě, najdeme mezi monitory i pečlivé muže, ale jsou to jednotky procent.

Takže kde jinde, než v klinickém výzkumu, se ucházet coby žena o manažerskou pozici? 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *