Jste-li monitorkou klinických hodnocení již nějaký ten pátek, co vám brání zažádat o pozici projektové manažerky?
Jsou to myšlenky typu:
- na to neumím dost dobře anglicky?
- na to nemám dost zkušeností?
- jsem žena, povyšují se jen muži?
- nevyznám se ve všech těch tabulkách, grafech a systémech?
- bojím se říct nahlas svůj názor, abych se neztrapnila,?
- vedení projektu (studie) je příliš velká zodpovědnost?
- budu moc vidět?
- a tak dále…
STOP!
Nejprve se ohlédněte za tím, co už máte za sebou:
- úspěšně vystudovanou vysoká škola!
- tuny nastudovaných materiálů ke každé přidělené studii (mimochodem vše v angličtině)!
- stovky hodin strávených na cestách v různých (hrůzných) podmínkách a provozu!
- náročná vyjednávání s ještě náročnějšími zkoušejícími!
- vymluvené hlasivky při několikahodinovém monologu při iniciační návštěvě a před nastoupeným početným personálem na centru!
- desítky zvládnutých deadline a cílů!
- vyčerpávající přípravy center na audity, inspekce, kontroly!
- a tak dále…
Pokud to myslíte s vaším kariérním postupem vážně, zkuste se zaměřit na tyto oblasti:
Angličtina
Pokud v angličtině přečtete cokoli a na e-mail v pohodě odpovíte, avšak máte strach z angličtiny mluvené – pak si vyčleňte pár minut času každý den a poslouchejte audioknihy, filmy, podcasty či rozhovory v angličtině a brzy uvidíte, jak budete najednou bez problému rozumět.
Mluvené slovo lze pak trénovat tím, že si nasimulujete třeba telekonferenci v angličtině. Představte si, že jste projektová manažerka a mluvíte se studijním manažerem, se kterým vedete rozhovor o centrech ve vašich studiích, jaká je tam situace s náborem, kolik otevřených issues, proč centra nezadávají data včas atd.
Mluvte (anglicky) za obě strany. A nešetřete se! 😀
Nebo se domluvte s kamarádkou, která umí dobře anglicky a zkuste si to ve dvojici. Bavte o jakémkoli tématu, které vás zajímá a určitě si to obě užijete. 🙂
Práce se strachem
Otužujte se psychicky, vyhledávejte situace, kterých se bojíte a jděte do nich. Pokud se bojíte mluvit před lidmi, jděte mluvit před lidi, bojíte-li se říct svůj názor, řekněte svůj názor. Trénujte svou odolnost! Protože jen ten, kdo překoná svůj strach, se někam dostane!
Vaše silné stránky
Zamyslete se nad tím, v čem vynikáte, co vám jde a v čem jste výjimečná. Zvědomte si a rozvíjejte své silné stránky a na ty se pak v zaměstnání zaměřte.
Jste-li technický typ, vymyslete nějakou vychytávku či zlepšovák v podobě tabulky, grafu, dokumentu, aplikace a prezentujte to pak svému nadřízenému. Zcela jistě zabodujete a zapíšete se do podvědomí nadřízených, až se budou rozhlížet, komu manažerskou pozici nabídnout.
Novinky v oboru
Buďte v obraze a sledujte novinky v klinickém výzkumu!
Na Linkedin můžete sledovat farmaceutické firmy a instituce, které denně sdílí různé zajímavosti. Vy se pak můžete svými znalostmi blýsknout před šéfem nebo kolegy třeba na nějakém meetingu při small talku. Uvidíte, jak si skokově zvýšíte svůj kredit a zviditelníte (odlišíte) se.
Držte krok s dobou
Naše doba je strašně rychlá. Co je moderního dnes, je zítra už zastaralé. Proto, se neustále vzdělávejte, používejte moderní technologie, aplikace a vychytávky.
Neusněte na vavřínech, vysokoškolským diplomem to nekončí! Vzdělávání a seberozvoj je celoživotní cesta.
Vzdělávejte se i mimo váš obor, protože nikdy nevíte, kdy se vám to bude hodit. Rozšiřujte si neustále své obzory, účastněte se webinářů, školení, konferencí.
Buďte vidět a slyšet
Zkuste na poradách neusínat a nenudit se, ale aktivně se zapojuje do diskuzí, přicházejte s nápady, brainstormujte, nebojte se nesouhlasit s většinou, naučte se argumentovat a stát si za svým názorem.
A buďte vidět i mimo zaměstnání! Vytvořte si úderný profil na profesních portálech, především na Linkedin a sdílejte zde pravidelně příspěvky, které vaše budoucí zaměstnavatele a personalisty přesvědčí o vašich kvalitách a kompetenci.
Aktivita
V práci se účastněte dobrovolných aktivit nad rámec vašich povinností. Zviditelníte se a něčemu novému se přiučíte. Poznáte také nové kolegy, což je vždy výhoda, protože se na ně v budoucnu můžete obrátit.
Nástroje k projektovému řízení
Naučte se projektovému řízení a seznamte se s nástroji, které se při vedení projektu používají, i když je na své současné pozici nepoužíváte.
Aspirujete-li na pozici projektové manažerky, budete je potřebovat a jejich znalost vám přidá bonusové body při výběrovém řízení.
A jak je to s tou ženou a manažerskou pozici? 🙂
Práce v klinickém hodnocení je specifická v tom, že jí dělají většinou ženy. Práce monitorky je závislá na pečlivosti, trpělivosti, spolehlivosti, komunikativnosti a asertivitě a to jsou především ženské vlastnosti. Jistě, najdeme mezi monitory i pečlivé muže, ale jsou to jednotky procent.
Takže kde jinde, než v klinickém výzkumu, se ucházet coby žena o manažerskou pozici?
Jsem mentorkou monitorek klinických hodnocení a autorkou projektu Magic CRA.
Učím monitorky, jak se stát hvězdou v oblasti monitoringu klinických hodnocení. Svým klientkám pomáhám uspět při pohovoru na manažerské pozice. Sdílím know-how, jak efektivně vést týmy. Ukazuji cestu, jak se stát sebevědomou a úspěšnou manažerkou, která se uplatní v silné konkurenci a to i v zahraničí.
Propojme se na LinkedIn